مقالات

آموزش جامع تعویض لاستیک خودرو + بهترین زمان تعویض تایر

تعویض لاستیک خودرو

لاستیک‌ها به عنوان یکی از اجزای اصلی خودرو، نقش مهمی در کیفیت رانندگی و حفظ ایمنی شما و سرنشینان خودرو دارند؛ بنابراین، بررسی دوره‌ای لاستیک‌ها و اطمینان از سالم بودن آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

با این حال، زمانی پیش می‌آید که لاستیک‌های اتومبیل شما پنچر می‌شوند یا عمر مفید آن‌ها به پایان می‌رسد و دچار ترک خوردگی یا پارگی می‌شوند. در این صورت، بایستی نسبت به تعویض لاستیک خودرویتان اقدام کنید.

در راستای این موضوع، ما در این مقاله قصد داریم آموزش کاملی از مراحل تعویض تایر خودرو، بهترین زمان تعویض و همچنین نکات مهم تعویض تایر عقب و جلوی ماشین را به شما ارائه کنیم. در نهایت، اجرت و هزینه تعویض لاستیک را با توجه به نرخ اتحادیه بررسی می‌کنیم.

تعویض لاستیک خودرو جلو و عقب با آچار چرخ

تعویض لاستیک خودرو جلو و عقب با آچار چرخ

بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو در فواصل زمانی معین از مهم‌ترین اقداماتی است که باعث می‌شود لاستیک‌ها بتوانند چسبندگی و کشش مناسب بر روی هر نوع سطوح جاده‌ای را برای شما فراهم کنند.

با این حال، اکثر افراد مسائل مربوط به بخش تعمیر و نگهداری و بررسی مرتب لاستیک‌ها را نادیده می‌گیرند یا به درستی انجام نمی‌دهند. در صورتی که دانستن بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو و تعداد دفعات تعویض به شما کمک می‌کند تا بتوانید در مسیر رانندگی خود با ایمنی و اطمینان بیشتری حرکت کنید.

در ادامه، فاکتورهایی را بررسی می‌کنیم که به شما نشان می‌دهند، زمان تعویض لاستیک ماشینتان فرا رسیده است:

1. عمق آج لاستیک

آج، بخش مهمی از لاستیک است که مستقیماً با زمین تماس پیدا می‌کند و سواری نرم و روانی را برای شما فراهم می‌کند. آج تایرها با گذشت زمان و بر اساس تعداد دفعات رانندگی، سطوح جاده‌ای و همچنین شرایط جوی ممکن است زودتر فرسوده شوند و عمق آن‌ها کمتر از حد استاندارد 7 تا 18 میلی‌متر شود. در این صورت با تعویض لاستیک خودرو جلو و عقب می‌توانید جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرید.

برای آشنایی کامل با گل یا آج لاستیک، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” گل لاستیک چیست؟ انواع بهترین آج لاستیک را بشناسید! ” را مطالعه نمایید.

به طور کلی، عمق آج را می‌توانید به سه روش ساده اندازه‌گیری کنید:

 • دستگاه عمق سنج آج

این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید عمق آج لاستیک را با دقت بالایی اندازه بگیرید. با فرو بردن سری سوزنی دستگاه داخل یکی از شیارهای لاستیک، عمق آج بر روی بدنه عمق سنج مشخص می‌شود.

عمق سنج برای تشخیص زمان تعویض لاستیک خودرو

عمق سنج برای تشخیص زمان تعویض لاستیک خودرو

 • شاخص سایش آج (TWI)

این شاخص به صورت برجستگی‌های پل مانند در قسمت شیارهای تایر و پایین‌تر از سطح آج تعبیه شده است. زمانی که عمق آج کاهش می‌یابد و هم سطح شاخص سایش آج می‌شود، زمان تعویض لاستیک‌های اتومبیل شما فرا رسیده است.

 • روش سکه‌ای

یک سکه 100 تومانی طرح جدید را داخل شیارهای تایر قرار دهید؛ به طوری که سال ضرب سکه مثلاً 1394 به سمت شما و پایین باشد. اگر عبارت “ریال” به طور کامل یا حتی قسمت کمی از سال ضرب مشخص باشد؛ این یعنی سریعاً باید لاستیک خود را تعویض کنید.

2. سن لاستیک

هر لاستیک، یک تاریخ تولید و انقضایی دارد. به طور کلی، عمر مفید لاستیک‌های ایرانی بین 4 تا 6 سال و لاستیک‌های خارجی بین 6 تا 10 سال است؛ بنابراین، بهتر است تایرهای اتومبیل خود را بعد از 4 یا 6 سال از تاریخ تولید آن‌ها تعویض کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مقاله ” عمر مفید لاستیک چقدر است؟ + زمان تعویض لاستیک خودرو ” مراجعه کنید.

3. لرزش بیش از حد تایر

لاستیک‌های فرسوده سطوح ناهمواری دارند و حرکت نرم و راحتی ندارند. این امر، موجب لرزش بیش از حد تایرها می‌شود؛ بنابراین، بایستی آن‌ها را با لاستیک نو تعویض کنید.

4. هندلینگ و کشش ضعیف

کاهش عمق آج لاستیک‌ها از مواردی است که بر روی هندلینگ و چسبندگی تایرهای شما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود تا هندلینگ ضعیفی داشته باشید.

 

آموزش مراحل تعویض لاستیک ماشین

اگر در حین رانندگی متوجه شدید که لاستیک اتومبیلتان پنچر شده است، نگران نباشید؛ تعویض تایر خودرو، برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد، کار سختی نیست. تنها باید ابزار مناسب این کار را در اختیار داشته باشید و با نحوه تعویض لاستیک ماشین آشنایی داشته باشید. در ادامه، شما را با کیت مورد نیاز برای تعویض تایر و مراحل جایگزین کردن لاستیک قدیمی با یک تایر جدید آشنا می‌کنیم.

تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو

1. کیت ابزار تعویض تایر

قبل از هر چیز، ابتدا بهتر است با ابزار و وسایلی که برای تعویض تایر به آن‌ها نیاز دارید آشنا شوید. این ابزار عبارتند از:

 • لاستیک زاپاس:

مطمئن شوید یک تایر زاپاس همیشه در اتومبیل خود دارید. لاستیک زاپاس را به طور مرتب چک کنید تا فشار باد مناسبی داشته باشد و در وضعیت خوبی باشد. برای تنظیم فشار باد تایر می‌توانید از اطلاعات روی دیواره جانبی لاستیک یا دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید.

 • جک:

مهم‌ترین ابزار تعویض تایر، جک است که از آن برای بلند کردن ماشین استفاده می‌کنید. سعی کنید با مشاهده دفترچه راهنمای خودرو، محل قرارگیری جک بر روی اتومبیل خود را که معمولاً با یک مثلث یا فلش مشخص شده است، پیدا کنید.

 • آچار چرخ:

این ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید پیچ و مهره‌های اتصال چرخ بر روی رینگ را باز و بسته کنید.

 • آچار گشتاور:

این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهره‌ها را با مقدار گشتاور صحیح که در دفترچه راهنمای خودرو آماده است، سفت کنید. استفاده از این آچار از سفت شدن بیش از حد یا شل بسته شدن مهره‌ها و مشکلات ایمنی ناشی از این‌ها جلوگیری می‌کند.

 • گوه چرخ:

وسیله‌ای است که از حرکت و غلت خوردن اتومبیل شما موقع تعویض تایر جلوگیری می‌کند. شما همچنین می‌توانید از یک تکه آجر، سنگ یا بلوک‌های چوبی به عنوان گوه چرخ استفاده کنید.

ابزار تعویض لاستیک ماشین

ابزار تعویض لاستیک ماشین

2. تعویض تایر ماشین

حالا که ابزار مورد نیاز را مهیا کرده‌اید، مراحل زیر را برای تعویض تایر اتومبیلتان انجام دهید:

 • یک مکان امن و مسطح برای پارک کردن ماشین خود پیدا کنید و چراغ‌های خطر اتومبیلتان را روشن کنید.
 • ترمزدستی ماشین را بالا بکشید و دنده را در حالت خلاص یا پارک قرار دهید.
 • گوه‌های چرخ را جلوی تمام لاستیک‌ها به جز لاستیک معیوب قرار دهید تا از حرکت اضافی چرخ‌ها جلوگیری کنید.
 • به سراغ چرخ پنچر شده بروید و قالپاق آن را بردارید. سپس مهره‌های چرخ را با آچار فقط شل کنید و باز نکنید.
 • جک را در محل قرارگیری آن درست زیر قاب بدنه خودرو قرار دهید و با حرکت دادن اهرم جک، خودرو را تا زمانی که لاستیک پنچر شده از روی زمین جدا شود، بالا ببرید.
 • حالا مهره‌های چرخ را باز کنید و لاستیک پنچر شده را بردارید.
 • لاستیک زاپاس را روی رینگ سوار کنید. مهره‌های چرخ را ببندید و با دست محکم کنید.
 • اهرم جک را بار دیگر در جهت مخالف حرکت دهید تا ماشین پایین بیاید. جک را از زیر بدنه ماشین بردارید.
 • با آچار چرخ، بار دیگر مهره‌های چرخ را به صورت ضربدری محکم کنید.
 • قالپاق را روی رینگ قرار دهید. سپس فشار باد لاستیک را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.
 • لاستیک معیوب و ابزارها را به داخل صندوق عقب اتومبیل خود برگردانید.

با انجام این مراحل، خیلی سریع می‌توانید تایرهای اتومبیل خود را خودتان تعویض کنید. فراموش نکنید، لاستیک پنچر شده را در اولین فرصت به تعمیرگاه ببرید تا مشکل آن برطرف شود.

نحوه تعویض لاستیک ماشین

نحوه تعویض لاستیک ماشین

نکات مهم هنگام تعویض لاستیک عقب و جلو خودرو

به طور کلی، استفاده از لاستیک‌های فرسوده یا کهنه می‌تواند ایمنی وسیله نقلیه و جان شما را در حین رانندگی به خطر بیندازد. برای اطمینان از رانندگی ایمن در هر مکان و زمانی، باید لاستیک‌ها را به طور مرتب چک کنید و نکات زیر را موقع تعویض لاستیک‌ها در نظر بگیرید:

 • در زمان تعویض تایر، مطمئن شوید لاستیک‌های جدید از فشار باد مناسبی برخوردار باشند.
 • از تراز بودن چرخ‌های اتومبیل خود مطمئن شوید.
 • موقع تعویض، سایز لاستیک مناسبی را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.
 • اگر در تاریکی شب مجبورید لاستیک خودروی خود را تعویض کنید؛ حتماً لباس شب نما بپوشید یا از چراغ‌قوه استفاده کنید.
 • تایرهای عقب و جلوی اتومبیلتان را در هر 6000 کیلومتر یا هر شش ماه جابجا کنید.

در نهایت، اگر ابزار یا مهارت لازم برای تعویض تایر اتومبیل خود را ندارید؛ حتماً با امداد خودرو تماس بگیرید تا لاستیک آسیب دیده شما را تعویض کنند.

 

نرخ اتحادیه هزینه و اجرت تعویض لاستیک 1403

به طور کلی، هزینه و اجرت تعویض لاستیک با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع وسیله نقلیه، نوع لاستیک، سایز تایر، کیفیت و برند تایر متفاوت است.

جدول زیر، نرخ اتحادیه هزینه تعویض تایر خودروهای داخلی را در سال 1403 نشان می‌دهد:

نوع وسیله نقلیه هزینه و نرخ اجرت (تومان)
پراید 3،600،000
تیبا 3،600،000
ریو 3،000،000
ساینا 3،000،000
کوئیک 3،000،000
پژو 206 2،300،000
پژو 207 2،300،000
تندر 90 2،600،000
ساندرو دنده‌ای 2،600،000
ساندرو اتوماتیک 4،600،000
پژو TU5 3،100،000
پژو 405 3،100،000
پژو پارس 3،100،000
سمند 3،100،000
رانا 2،300،000
دنا 3،100،000
مگان 28،600،000
وانت آریسان 1،700،000
پژو آردی 1،700،000
پژو روآ 1،700،000
پیکان 1،700،000

جمع‌بندی

تعویض لاستیک‌های کهنه و فرسوده از این جهت که می‌توانند بر روی ایمنی، هندلینگ، کشش و بهره‌وری سوخت اتومبیل شما تأثیر بگذارند، اهمیت زیادی دارد. رانندگی با لاستیک‌های قدیمی و معیوب بسیار خطرناک است. این لاستیک‌ها مستعد ترکیدن هستند و می‌توانند شما را دچار سانحه تصادف کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم، بهترین زمان و نحوه تعویض تایر را به طور کامل برای شما بیان کنیم؛ بنابراین، سعی کنید با توجه به عمق آج تایر، سن لاستیک، شاخص سایش آج و نحوه عملکرد تایر، لاستیک‌های اتومبیل خود را به موقع تعویض کنید.

منبع: almailemgroup ، pitstoparabia

تدارک صنعت پویان

سوالات متداول

 • بهترین زمان تعویض لاستیک، چه زمانی است؟

تعویض لاستیک خودرو در فواصل زمانی معین از مهم‌ترین اقداماتی است که باعث می‌شود لاستیک‌ها بتوانند چسبندگی و کشش مناسب بر روی هر نوع سطوح جاده‌ای را برای شما فراهم کنند.

 • فاکتورهایی که نشان می‌دهد، زمان تعویض تایر خودرو رسیده کدام اند؟

از جمله این موارد می‌توان به عمق آج لاستیک، سن لاستیک، لرزش بیش از حد تایر و هندلینگ و کشش ضعیف لاستیک اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *